Vanilliplombiir

Niipea kui talv läbi saab, hakkan mina unistama vanilliplombiirist. Sellisest, mis oleks mõnusalt värskendav, piimane ja vähemagus ning mis tuletaks meelde vanillipulgajäätist aastast 1985. Kuna Hollandi jäätised on kõik tulimagusad vahuplönnid (tõeliselt pahad), mõtlesin, et teen ise ühe laari plombiiri. Kes kodus jäätist teinud, teab, et see kipub jääma kivikõva ja kristalse struktuuriga, eriti need, mis sisaldavad piima või jogurtit. Uurinud veidi kodujäätise valmistamise nippe, võin nüüd oma kogemuste najal kinnitada, et jäätise kivikõvastumine ning kristallide teke on ka koduse jäätiseteo puhul täiesti välditavad. Lühidalt, kogu suhkur tuleb asendada vedela glükoosiga või mõne muu vedela suhkruasendajaga (looduslikud siirupid), lisada jäätisesegusse soola ning alkoholi baasil vanilliekstrakti. Vedela glükoosi asendasin oma retseptis agaavisiirupiga. Kondenspiim annab plombiirile omase tunnusmeki. Šokolaadiplombiiri tegemisel tuleks tahke šokolaadi asemel kasutada mõrušokolaadipastat. See on õli baasil ja ei luba jäätisel üleliia kõveneda.

Retsepti töötasin välja omapäi ja see on lihtne- midagi ei pea keetma ega kuumutama, lihtsalt segada ained omavahel kokku ja masin teeb siis oma töö. Kogused on antud nii, et liitrine jäätisemasin suudaks tegutseda. Kui teil on kodus pulgajäätise vormid ja puupulgad, siis alloleva retsepti järgi saab vanillipulgajäätise, mis on Tallinna Külmhoone Regati jäätise vähem magus vend. 

 • 175  ml vahukoort
 • 200  ml 2,5 % piima
 • 2 spl (kuhjaga)vähendatud rasvasisaldusega piimapulbrit
 • 3 spl suhkruta kondenspiima*
 • 2-3 spl vedelat glükoosi või agaavisiirupit**
 • 2 noaotsatäit soola
 • 1 spl isetehtud vanilliekstrakti viina baasil***

Koor ja piimad olgu jääkülmad. Vahukoor kergelt vispledada. Mitte täiesti vahule aga parasjagu, nii et õhk sisse läheks. Teises kausis segada omavahel piim, piimapulber, kondenspiim, vanilliekstrakt, sool, agaavisiirup ning segada see kiiresti kokku vahukoorega. Jäätisemasinaga, mis on vahepeal valmis pandud külma jäätisesegu koheseks edasitöötlemiseks, valmistada jäätis. Jäätisekonteineri võiks ka juba eelnevalt sügavkülmikus jahutada, siis ei hakka jäätis kohe sulama.

* Kui soovid kasutada suhkruga kondenspiima, siis pane seda 2 spl ja glükoosi/ agaavisiirupit 1 spl.

** Agaavisiirup on ilma kõrvalmaitseta kuid 25% magusam kui suhkur. Pigem panna esialgu vähem ja timmida endale parajalt magus  jäätisesegu. Võib kasutada ka vahtrasiirupit, aga selle maitse jääb tunda.

***Vanilliekstrakti saab teha nii, et 3-4 vanillikaunale lõigata pikuti sälk sisse ja panna viina sisse paariks kuuks kuulama.

 

Share

One Response to “Vanilliplombiir”

 • Heidi:

  Muideks jääkülmalt tundub toit vähem magus kui toatemperatuuril. Näiteks jõin jäätükkidega vahtramahla ega suutnud eristada seda veest… soojenedes alles tundus magus:)
  Jäätise pikemaajalise säilitamise korral on vaja arvestada, et tekstuur muutub, sest kristallid muutuvad ajapikku suuremaks.
  See Regati jäätis on nii silme ees… putka, mutike, letile asetamine. Tõeline comfort-eating peale muusikakooli:)

Leave a Reply

Ad