Meie Pere Vormisai

 

Selle saia teekond on olnud vaevaline.  Oleme päris hulle pätse pidanud sööma. Õnneks elavad pardid üle tee, neil alati kõht tühi. Põhiprobleemideks on olnud asjaolud, et juuretisesaiadel ei olnud ikka see õige mekk ja struktuur, ja pärmisaial oli tuntav pärmimaitse ning kerkis tohutult õhuliseks.  Alloleva retsepti järgi saab aga juba täitsa hea saia. Inspireeritud Juudi leivast Challah’st, on see sai patsiks punutud ja mooniseemnetega. Vormis küpsetamine raamib saia kompaktsemaks ja laseb vähem jahu kasutada. Kindlasti ei ole see sai nii hea kui vanasti Jõgevalt toodud nelja diagonaalsisselõikega nätskevõitu lõhnav põrandasai, mida paljalt soola ja võiga söödud sai, konkurentsi aga pakub praeguse aja poepätsidele kindlasti. Leivaga võrreldes valmib sai lausa välgukiirusel- 2,5 tuuniga on värske saiapäts laual. Parajalt tihke struktuuriga ja lõigata saab ka juba soojalt. Tervislikkuse seisukohalt olgu igapäevane leib ikka must, saia saab ikka erilistel puhkudel. Kui aga saia teha täisterajahust ja lisada muid tervislikumaid tooteid kui nisujahu, pole see enam see sai…

14 g kuivpärmi segada supilusikatäie suhkruga ja 400ml käesooja veega. Vispeldada ja jätta seisma vähemalt 10 minutiks. Hakkab vahutama ja tuleb pärmilõhna. See protseduur ongi selleks, et saial pärmimaitset ja -lõhna ei oleks.

Siis lisada 1 tl kuhjaga meresoola, 0,4 dl suhkrut, 2 spl õli ja 1 kollane maamuna (suhkur ja sool on täpselt timmitud).Vispeldada. Lisada 6 dl jahu ja vispledada hästi läbi. Vispeldamine on oluline sellepärast, et siis vabaneb jahus juba kleepvalku, mis muudab taigna elastseks ja ei pea pärast tohutult sõtkuma ja vaeva nägema.

Seejärel lisada veel 4-6 dl jahu ja käega segada/sõtkuda. Taigen on üsna pehme ja hakkab väga käe külge kinni, sellest pole midagi, proovida ikka läbi segada/sõtkuda 2 minutit. Siis koondada taigen palliks ja 3o minutiks läheb see sooja kohta puhkama (meil gaasikatla otsas väga mõnus soe).

Siis teha laud jahuseks ja käsi õliseks. Õlise käega saab taigna ilusti kätte ja siis mõnusalt sõtkuda. Vahepeal on taigen puhanud ja üllatuseks ei kleepu enam üldse, kui siis õige vähe. Visata natukese kaupa jahu lauale, kui külge hakkab. Jahuga liialdada ei maksa siinjuures. Sõtkuda venitades ja voltides 3-4 minutit. Kuna taigen on küllalt pehme, siis tohutut käteväänamist pole ja sõtkumine on mõnus.

Nüüd jagada taigen 3 võrdseks osaks. Siluda jahusele lauale suvaliselt laiali ja rullida näppudega pikaks rulliks, venitada kõik 3 ühepikkusteks ja punuda patsiks. Pats tõsta paksult võitatud  leivavormi 34cm x 9cm. Jätta kerkima kööki toatemperatuurile 30 minutiks. Ülekerkimise oht! Mina panen saia ahju siis kui vorm ei ole veel täis kerkinud, kui veel on 1 cm jagu kasvuruumi.  Ahjus kerkib ju ka.  Vahel ma unustan oma saia täiesti ning see kerkib vormist välja. Olen ise kogenud, et ka 5 minutit liiga palju kerkinud sai võib olla juba hoopis teise tekstuuriga!

Küpsetada ahju alumisel siinil. Ilma veekausita. 15 min 200 kraadi, ülejäänud 45 min 180 kraadi. Kui koorik tundub juba paras krõbe, katta fooliumiga.  Sai kummutada kohe restile ja lasta enne söömist veidi puhata.

 

 

 

 

Share

One Response to “Meie Pere Vormisai”

  • Heidi:

    Meil küpses pisut suuremas vormis 45 minutiga alt mustaks juba. Sai sai väga hea! Retsept on väärt küll neid pardipätse.

Leave a Reply

Ad