Suur Vormileib Koriandriga

See leib valmib kõigest 12 tunniga! Tavaliselt läheb leivategijatel kuni 2 päeva, mina ei viitsi nii kaua oodata ja pealegi pole ma hapu leiva fänn (kõrvetised) ja ei hapenda kunagi 12h. Hoian oma juuretise väge täis- küpsetan tihti, kerkimiseks on leival hästi hea soe koht ja siis võibki vähem hapendada, ikka tuleb suurepärane tulemus.

700 ml käesooja vett segada 150 ml toasooja juuretisega, segada rukkijahuga mõnusaks kördiks ja panna 8 tunniks hapnema. Mina panen leiva tavaliselt hapnema keskpäeval ning siis kerkib kella 20-ni, seejärel teen taigna valmis ja panen ta vormi kerkima  kolmeks tunniks kuni 23-ni. Siis ahju küpsema ja valmis saab kui magamamineku aeg käes (kokku täpselt 12h).

Kui juuretis  on külmikus seisnud 2 nädalat ja väge vähem,  siis lasen tal 10 tundi hapneda ja pärast vormis isegi kuni 4 tundi kerkida. Leib kerkib täpselt vormi ülemise servani, siis on õige asi.

Küpsetan pool tundi 220 kraadi juures, siis panen alles veekausi ahju ja vähendan kuumust 180 ni. Küpsetan 1h ja 15 minutit, siis on kindel mats. Leiba pealt ei katagi, mulle meeldib krõbeda koorikuga.

 • 100-120 g tumedat fariinisuhkrut, suhkur aitab tasakaalsutada haput
 • 2 tl kuhjaga meresoola
 • 2-3 sp linaseemneid
 • 1-2 kuhjaga tl jahvatatud koriandrit
 • 4 spl kaerakliisid
 • 4spl nisujahu
 • 1 spl linnasejahu

Selle leiva küpsetan suures ja raskes plekist saiavormis mis on 34 cm pikk ja 9 cm sügav.  Pikalt vaevas mind leivateo juures asjaolu, et leib sai veidi nätske. Et seda ei juhtuks, on vaja silmas pidada 5 asja:

 1. kui juuretis on kauem hapnenud, kerkib leib paremini (Poodiumi Leiva küpsetaja nõuanne)
 2. taigen ei tohi olla liiga vesine ega ka liiga paks, parajalt lurtsuv on hea
 3. juurel peaks olema piisavalt jõudu-mida vähem on eelmisest leivateost aega möödas, seda parem, ja mida rohkem on juuretist koguseliselt, seda parem
 4. leiva kerkimisfaas vormis peaks olema rohkem kui 2 h, vähemalt 3h
 5. piisav küpsetusaeg- ikka tund ja 15 minutit peale ja mitte alla 180 kraadi

 

Share

2 Responses to “Suur Vormileib Koriandriga”

Leave a Reply

Ad