Väike Köömneleib

 

Seda leiba küpsetan ma väikeses lahtikäivas ümmarguses koogivormis läbimõõduga 19 cm. Paras väike leivake tuleb, jõuab ära süüa ja saab tihti värsket küpsetada. Ka juuretis püsib väge täis ja kergitab taigent võimsamalt kui tihedalt leiba teha! Ja köömneid panen kõvasti!

500ml käesooja vett segada 150 ml toasooja juuretisega. Lisada rukkijahu tunde järgi ja segada kördiks (mina teen kamast paksema kördi, siis ei hapne liiga kiiresti). Kört  läheb siis kütteruumi sooja koha peale mõtlema. Vahel ta mõtleb seal 5 h, vahel lasen tal kuni 8 h olla. Olen lugenud, et mida kauem hapneb, seda paremini kerkib. Mulle väga hapu leib ei meeldi, sellepärast ei lase tal ka 12h hapneda.

Peale hapnemist võtan juuretise järgmiseks korraks. Mina võtan kohe rohkem,  150-2ooml. Siis läheb järgmisel korral vägevamalt käima ja ei pea kaua hapendama.

Lisada:

  • 2 kuhjaga spl mett, puuviljasiirupit või toorsuhkrut
  • 1 kuhjaga väike teelusikatäis meresoola
  • 1-2 spl köömneid
  • 1 kuhjaga spl linnasejahu
  • 2 spl linaseemneid
  • 2 spl kaerakliisid
  • 2spl nisujahu
  • jämedat rukkijahu niipalju, et oleks paras taigen. Minu ‘paras’ on selle koha peal, kui kuulen puulusikaga segades, et taigen teeb lurts ja lurts. Pigem pehmem taigen kui liiga paks, muidu tuleb leib liiga raske ja nätske. Samas ka liiga vesine taigen on nätske leiva põhjus.

Vormi määrin võiga ja palistan tugevalt päevalilleseemnetega. Mulle seemneleivad väga ei sümpatiseeri, aga kui seemned on väljaspool, meeldib väga 😉 Leiva võib veel üle puistada jahuga, siis kerkivad kunstilised praod sisse.

Soekergitus (30-40 C) rohkem kui 2 tundi, ideaalne 3 tundi. Olen lugenud, et kui kergitusfaas on ebapiisav,  kerkib leib katki või jääb ikka veidi märg ja raske.

Küpsetan alumisel siinil 20 min 225 C.

Siis panen veetaldriku ahju ülejäänud ajaks, 50-55 min, temperatuuril200-180 C. Lõpus panen ka fooliumi peale, kui tundub paras krõbe koorik. Olen lugenud, et ahjuust ei peaks kordagi avama leivaküpsemise ajal, samas osad kokad väidavad, et see ei tegevat leivale midagi…

Minu leivad on ahjus 1h ja 15 minutit.  Pigem kauem kui vähem, sest varem olen kogenud, et ebapiisav küpsetus on  jätnud leivale selgelt märjema konsistentsi. Pärast küpsemist pihustan leiva kõik küljed veepritsiga ja mässin leivarätiku sisse järelküpsema.

 

 

 

Share

Leave a Reply

Ad