Kodused lambaliha pelmeenid

 

Meie Balti jaama turult ostetud pelmeenivorm on täiesti sisse töötatud. Kui pelmeenitegu ette võtta, siis teha juba rohkem, sest terve ilm on ju siis jahu täis ja väga tihti ei viitsi seda ‘jahumist’ ette võtta. Meie teeme ca 300 pelmeeni korraga, see on 8 vormitäit. Ühes vormitäies on 37 pesa pisikestele pelmeenidele. Üks väga suure kõhuga mees sööb korraga 37 pelmeeni ära küll, nii et tegelikult ei saa neid tohutult palju. Kui hoos on kaks kokka, siis kogu meisterdamine (koos tööplatsi koristamisega) võtab täpselt 2 tundi. Üks rullib, teine täidab auke. Kes pelmeene ei armasta, võib endale kuumas õlis väikeseid lihapirukaid vorpida. Retsept on üles kirjutatud korduvate katsetuste järel, algallikat ei mäleta.

Taigen:

 • 2 muna
 • 4 dl vett
 • 1 tl soola
 • 12 dl jahu

Täidis:

 • 1 kg  lamba-looma seguhakkliha või kanahakkliha
 • 2 sibulat
 • 4 küünt küüslauku
 • 1 tsillikaun või tšillihelbeid
 • 2 suurt peotäit petersellilehti
 • noaotsaga valget pipart (kui tšillit ei pane, siis 0,5 tl)
 • vett (oleneb hakkliha kuivusest)
 • 1,5 tl soola

Muna, vesi ja sool omavahel segada. Lisada jahu. Käega sõtkuda jahusel pinnal taigen sitkeks ja läikivaks, ca 5-6 minutit. Voolida taigen jahusel laual piklikuks ja jagada see 7 võrdseks osaks, ning need veel omakorda pooleks, nii et lõpuks on kokku 14 taigna tükki, parajad rullimiseks, 7 vormitäie alumine ja pealmine pool. Kaheksanda vormitäie, selle viimase, saab taignajääkidest.  Taignatükid katta rätikuga, et ei kuivaks liialt ära. Rullimisel jahuga mitte üle pingutada, sest muidu ei kleepu taigna pooled kokku. Kui siiski on väga jahuseks need pooled läinud, võib veepritsiga natuke ääri pihustada. Rullimisel tundub veel, et taignatükk on liiga väike ja ei katagi vormi ära- siiski, taigen on väga veniv ning käte vahel saab selle hõlpsalt parajaks venitada. Parem, kui läheb sentimeetri jagu üle vormi äärte, siis on kindel, et ei nihku ära.

Täidise jaoks hekseldada sibulad, küüslauk, petersell, tšilli ja paar spl vett köögikombainis peeneks seguks. Ühendada lihaga, maitsestada. Soolasust timmida kindlasti, sest on oht, et pelmeen on pärast keetmist mage, nii et lihasegu võiks veidi soolasema teha. Olenevalt hakkliha rasvasusest ja veesisaldusest tuleks vedelikku panna nii palju, et tundub mõnus niiske lihasegu. Vastasel korral saavad pelmeenid liiga kuivad. Maitsvad on pelmeenid siis, kui süües lihavedelik suhu valgub, mmm…

Et need lihataskukesed pärast rullimist vormist tervetena välja tuleks, peaks vormi rullima seni, kuni kärjemuster läbi taigna välja helgib ning iga pelmeeni serv naaberpelmeenist eraldatud. Kui tundub, et on parasjagu rullitud, raputada veel vormis olevad pelmeenid mõlemalt poolt jahuga üle, keerata vorm tagurpidi ja vastu taignarulli lüüa, nii et pelmeenid lauale kukuksid. Laduda pelmeenid ükshaaval karpi kihiti; parem kui nad omavahel kokku ei puutuks, kihid eraldada küpsetuspaberiga. Külmutada. Järgmisel päeval võib külmunud pelmeenid parajateks portsjonideks külmutuskottidesse jagada.

 

Share

2 Responses to “Kodused lambaliha pelmeenid”

 • mammi:

  Tahks koos teha, kokakoolituse vormis!

  • Seda on kohe ne4ha, et Sul eriti head maamunad – rull on niiii kanlole!Aga jahukogust vf5id ve4hendada kfcll. Arvestades, et klassikaline biskviit on 3+3+3 (ja Sul ju lisaks veel kakao tainas), siis vf5id jahukogust julgelt 1 lusikate4ie vf5rra ve4hendada ja te4rklist asemele panna (PS ma vf5tan ve4ga ve4ikese kuhjaga lusikate4ied, kindlasti mitte suure kuhjaga)

Leave a Reply

Ad