Archive for the ‘Maiustused’ Category

Kuum Šokolaad

See pole mingi kakao ega muu jook, mis selle nime all paljudest kohtadest osta saab. See on sõna otseses mõttes kuum šokolaad. Siis kui A. mind tihti Vilniuse bussijaamast kodu poole teele saatis, tegime vahel aega parajaks sealses bistroos. Lahkumisvalu leevendas siis see kuumav klaasitäis headust, mis mind toona nõukaaegse klaasvitriini taga ootas, pisikeses klaaspitsis, tahkunud olekus, pealt röstitud metsapähklitega. Küsiti tavaliselt, kas külmalt või kuumalt- ikka kuumalt… Tänaseks on bistroo küll alles, aga menüüs seda enam ei ole. Retsept on tuletatud maitsemälu järgi.

 • 2 tk mõrušokolaadi
 • 1 tk piimašokolaadi
 • 2 spl vett
Šokolaad (3 tk. kokku 18 g) ja vesi sulatada mikrolaineahjus, segada läbi. Raputada peale röstitud metsapähkleid. Need kolm tükikest šokolaadi- sulanuna, lusikaga limpsituna, pakuvad nii palju enam naudingut kui tahvli küljest hammustamine!
Share

Sukaadi Valmistamine

 

Olen sukaadi fänn juba lapsest peale. Vanasti, kui apelsine polnud saada, rääkis ema kodus, et ärme viska koori ära, nendest saab su-kaa-di. Toona tundus juba see sõna ‘sukaad’ peene ja erilisena. Luxemburgi tööreisidelt sai ostetud kilode viisi tumedat šokolaadi, kus olid ülisuured sukaaditükid sees, hiljem polegi enam nii head šokolaadi saanud. Sukaadi tegemise juurde jõudsin pärast Hollandisse kolimist, siin on tooraine valik väga hea. Koored lõikan imeõhukesed, mis lubab neid vähem keeta ning seetõttu on ka lõpptulemus intensiivsema maitsega.

 • 10 väikest öko-apelsini (sellest kogusest saab ühe väikese kausitäie)
 • 2 väikest tassitäit vett
 • 1 väike tassitäis suhkrut

Apelsinid pesta kuuma veega ja harjaga, koorida peenikese sakilise noaga imeõhukeselt. Sulatada suhkur ja vesi, lisada koored ja lasta neil aeglaselt keeda, kuni siirup pakseneb- kuni 1 h. Jahutada ja kurnata. Seejärel panna ahuplaadile pärgamendile ja puistada üle suhkruga. Kuivatada ahjus 50C juures tunni jagu või nii kaua, kui nad kuivad tunduvad.

Share

Krõbedad suhkrumandlid kaneeliga

 

 

 

 

Nendele mandlitele sattusime peale täiesti juhuslikult kui A hakkas ükspäev tegema kleepuvat maiust Kozinak. Unustas aga mee panemata ja mandlid said krõebdad ja eraldusid mõnusasti, igaüks oma suhkrukuues. Loomulikult oli see tore üllatus, sest Olde Hansa magusad röstitud mandlid on ju ülemõistuse kallid.  Alloleva retsepti järgi saab õrna kaneelimaitsega mandlid, kui tahta vägevamaid, võib lisada muskaati, ingverit, nelki ja pipart.

 • 180 g koorimata mandleid
 • 4 spl roosuhkrut või mõnda teist pruuni suhkrut
 • 40 ml vett
 • 1 tl kaneeli
 • veidi soola
Mandlid ja kõik teised komponendid koos pannile. Segada aeglaselt kuni segu pakseneb ja suhkur hakkab mandlite ümber kristalliseeruma. Ongi valmis. Soojalt ka mõnusad.
NB! kui tibakenegi mett panna, on hoois teine tulemus- kleepuv ja tükkis
Share
Ad